przegląd instalacji elektrycznej

Regularnie przeprowadzany przegląd instalacji elektrycznej to podstawa bezpieczeństwa dla wszystkich domowników, korzystających z elektryczności na co dzień. Musimy pamiętać, iż instalacja elektryczna może ulegać drobnym uszkodzeniom, niewidocznym gołym okiem. Dopiero przeprowadzając profesjonalny przegląd instalacji elektrycznej, przez elektryka z uprawnieniami SEP, możliwe będzie wychwycenie wszystkich nieścisłości oraz nieprawidłowości w działaniu instalacji.

Kiedy przeprowadzać przegląd instalacji elektrycznej?

Wspomnieliśmy już o tym, iż przegląd instalacji elektrycznej powinien być przeprowadzany regularnie. Nie wyjaśnia to jednak problemu, kiedy dokładnie go przeprowadzać, oraz w jakich okolicznościach.

W tym przypadku, przynajmniej raz w roku powinniśmy zaprosić elektryka z uprawnieniami, który przeprowadzi kompleksowy przegląd instalacji elektrycznej, pod kątem prawidłowości jej działania. Sprawdzeniu podlegać będą wszystkie zabezpieczenia, a przede wszystkim wyłączniki różnicowo-prądowe, które są podstawą bezpiecznego użytkowania elektryczności w naszych domach. Oczywiście trzeba będzie także sprawdzić wszystkie przewody elektryczne, łączniki oraz gniazdka tak, aby mieć stuprocentową pewność, iż w trakcie użytkowania elektryczności, nic nam nie będzie grozić.

Poza regularnym, corocznym przeglądem, warto także przeprowadzać przeglądy w różnych sytuacjach awaryjnych. Kiedy na przykład z powodu burzy wybija prąd w naszym domu. W takich bowiem przypadkach, może dochodzić do pewnych uszkodzeń instalacji, co należy jak najszybciej naprawić, aby nie stwarzały one zagrożenia dla użytkowników.

Wymiana uszkodzonych podzespołów.

Jeśli elektryk, przeprowadzający przegląd instalacji elektrycznej, wychwyci jakiekolwiek nieprawidłowości, powinniśmy natychmiast zlecić mu ich usunięcie. Wymian uszkodzonych podzespołów instalacji, będzie pociągać za sobą pewne koszty. Jednakże ich poniesienie jest absolutnie niezbędne ze względów naszego bezpieczeństwa. Dlatego też, powinniśmy jednocześnie zadbać o to, aby zaopatrzyć się w odpowiedniej klasy podzespoły do naprawy instalacji. Jeśli w tym przypadku zdecydujemy się na przykład na osprzęt elektroinstalacyjny Simon, to z całą pewnością zyskamy na bezpieczeństwie. Jest to bowiem osprzęt bardzo dobry jakościowo, a przy tym stosunkowo niedrogi. W takich przypadkach, inwestycja w osprzęt lepszej jakości, zawsze jest dobrym i korzystnym rozwiązaniem.

Podsumowanie.

Jednym słowem, musimy pamiętać o tym, aby regularnie przeprowadzać przegląd instalacji elektrycznej. Pozwoli nam to uniknąć wielu poważnych zagrożeń, a musimy pamiętać, iż w przypadku porażenia prądem, może dojść nawet do wypadku śmiertelnego. Dobrze i regularnie przeprowadzany przegląd instalacji elektrycznej będzie w stanie wychwycić wszystkie usterki, których samo nie jesteśmy w stanie znaleźć czy też zauważyć. Ich usunięcie zaś, będzie kluczowe ze względu na komfort i bezpieczeństwa eksploatacji elektryczności w naszych domach.